Lekcja 1 – Środowisko programistyczne

Lekcja 1 – Środowisko programistyczne
3.67 - 6 ocen

Środowisko programistyczne, prawie każdy myśląc Pascal wyobraża sobie archaiczne niebieskie IDE żywcem wyciągnięte z DOS’a. Poniekąd jest to racja, lecz sam język przeszedł ogromną drogę i dziś można korzystać z bardziej przyjaznych i przyjemnych dla oka środowisk.

Turbo Pascal

Najstarszym znanym edytorem jest zawarty w Borland TurboPascal 7. Można szybko zauważyć że na Windows Vista i nowszych systemach nie uruchomimy łatwo tego archaicznego badziewia. Nie ma w nim nic co ułatwia pracę programiście, dlatego należy szybko olać i zapomnieć o tym przeżytku który nie jest od wielu lat wspierany.

FreePascal

Ostatnim IDE o naleciałościach prehistorycznych jest ten dostępny we Free Pascalu, jedynym sensownym kompilatorze Pascala który do dziś jest wspierany. Owe narzędzie jest o tyle dobre, że zaimplementowano do niego podkreślanie składni czy też autouzupełnianie. Natomiast sam, czysty Free Pascal IDE jest również daremny.

Notepad++ with FPC

W naszej ocenie, najlepszym narzędziem do programowania w Pascalu jest połączenie czystego kompilatora FreePascala z edytorem tekstu Notepad++. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że błędy musimy sami odnajdywać po numerze linijki. Tak czy owak – polecamy używać ów narzędzia podczas całego kursu.

Lazarus

Ostatnim IDE jest masywny Lazarus. Tak naprawdę jest to kombajn do tworzenia bardzo złożonych projektów w Pascalu z wykorzystaniem GUI. Można rzec – darmowy Delphi. Jednakże w samym Lazarusie możemy tworzyć „czyste” programy w FreePascalu. Program ten wyręcza nas z praktycznie wszystkiego (poza pisaniem programów ;)). Każdy nasz błąd jest na żywo przetwarzany oraz program podpowiada nam co i jak powinno się dziać w składni Pascala. Reasumując – kombajn zacny lecz daremny dla małych projektów – jakimi jest większość zadań w tym kursie.

Pobieralnia:

http://kursprogramowania.edu.pl/category/download/pascal/ < Kliknij aby przejść do strony download.

Na koniec pierwszej lekcji warto zauważyć, że tak naprawdę nie jest ważne w jakim IDE będziemy programować – gdyż wszędzie użyjemy FreePascala. Dla nas liczy się szybkość debugowania oraz prostota użytkowania, dlatego dla tego kursu polecamy wybrać FreePascala wraz z edytorem tekstu Notepad++.

< Poprzednia lekcja Pascal Następna lekcja >