Lekcja 0 – Co to jest Pascal?

Lekcja 0 – Co to jest Pascal?
5 - 7 ocen

PacalPascal w wielu językach ma kilka znaczeń, a przynajmniej dwa podstawowe. Pierwszym z nich jest Blaise Pascal, francuski matematyk i fizyk (człowiek, który stworzył Twierdzenie Pascala). Jednak chcesz nauczyć się programowania, więc rozwińmy drugie znaczenie tego słowa.

Pascal jest dosyć archaicznym, lecz ciągle używanym językiem programowania wysokiego poziomu. Został on opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku, a nazwa została wybrana na cześć w/w Blaise Pascala. Pascal jest jednym z prostszych języków programowania i pomimo swojego wieku posiada kilka zalet, m.in czytelność kodu lub rygorystyczną kontrolę typów danych, które z wiekiem stały się mało istotne. Przez wielu język ten jest krytykowany i wykluczany do stosowania w dużych projektach, jednak ze względu na swoją prostą budowę jest polecany jedynie do nauki programowania.

Podsumowując, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem i nie masz bladego pojęcia co to są zmienne lub pętlę – polecamy rozpoczęcie nauki właśnie od Pascala. Aby nauka była przyjemnością, a nie katorgą przejdź do następnej strony, która pomoże Ci wybrać odpowiedni kompilator.

Źródło danych o Pascalu: Wikipedia.org

Pascal ”Następna